Inkubator Przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości – szansa i wsparcie dla młodych przedsiębiorców

Rozpoczęcie własnej działalności nierzadko wymaga zgromadzenia pewnego kapitału. Nie bez znaczenia jest także zaplecze prawne i księgowe. Pierwsza działalność kosztuje – istnieją jednak sposoby na pozyskanie odpowiednich środków finansowych i niezbędnego wsparcia. Inkubator przedsiębiorczości jako szansa i wsparcie dla młodych przedsiębiorców?

Obowiązki związane z działalnością gospodarczą.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko oryginalnego pomysłu czy stworzenia ogólnej koncepcji biznesowej, ale przede wszystkim posiadania środków finansowych i sporej wiedzy.

Koszty produkcji czy świadczenia usług to tylko część wydatków, na które musi być gotowy przyszły przedsiębiorca. Wykonywanie działalności gospodarczej to także konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w pierwszych 2 latach działalności są one niższe), kosztów wynajmu lokalu, czy wreszcie zatrudniania pracowników. Równie ważne jest posiadanie wsparcia prawnego oraz księgowego, a to, jak wiadomo, również generuje dodatkowe koszty.

Istnieje jednak sposób na zminimalizowanie kosztów pierwszej działalności. Można przykładowo starać się o dofinansowanie z funduszy europejskich lub urzędu pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest także inkubator przedsiębiorczości.

Inkubator przedsiębiorczości to: podmiot, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. W praktyce inkubatory nakierowane są przede wszystkim na młodych przedsiębiorców lub studentów. Może on przybierać różne formy prawne – najczęściej działają one jako fundacje, stowarzyszenia lub organizacje pozarządowe. Bardzo często pojawiają się przy uczelniach wyższych, oferując wsparcie zarówno dla studentów, jak i absolwentów poszczególnych wydziałów.

Inkubatory przedsiębiorczości, jak wskazuje sama nazwa, istnieją po to, by pomagać osobom, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Są doskonałym wsparciem w sytuacji, gdy po raz pierwszy chcemy zmierzyć się z biznesem i nie wiemy, od czego zacząć.

Podstawową zaletą takiej pomocy jest podpięcie przedsiębiorcy pod osobowość prawną inkubatora. Tym samym znika konieczność rejestracji własnej działalności gospodarczej. Nie musimy więc dopełniać w tym zakresie w zasadzie żadnych formalności (oprócz oczywiście podpisania stosownej umowy z inkubatorem).

Jeżeli przedsiębiorca zamierza zarejestrować swoją działalność, inkubator udziela następującego wsparcia:

  • oferowanie pomocy lokalowej,
  • oferowanie pomocy prawnej,
  • oferowanie pomocy księgowej,
  • zaoferowanie pomocy w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej,
  • wsparcie infrastrukturalne działalności gospodarczej,
  • wsparcie założycielskie,
  • oferowanie doradztwa biznesowego,
  • umożliwienie korzystania z darmowych szkoleń.

Kto może skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości?

Działalność inkubatora przedsiębiorczości nacelowana jest na konkretną grupę odbiorców takich jak:

  • młodzi przedsiębiorcy z sektora małych lub średnich przedsiębiorstw,
  • studenci, absolwenci lub doktoranci uczelni wyższych,
  • przedsiębiorcy pracujący w branży nowych technologii,
  • osoby zamierzające działać w ramach tzw. start-upów.

Jeśli chodzi o możliwość skorzystania z pomocy inkubatora, to tak naprawdę nie istnieje żadne ograniczenie wiekowe. Jedynym znaczącym wymogiem jest jednak warunek pierwszej działalności gospodarczej. Jeśli jesteś przedsiębiorcą już od dłuższego czasu, pomoc inkubatora nie będzie wchodziła w grę.

Inkubatorów przedsiębiorczości nie poleca się również przy tzw. większych działalnościach, nawet jeśli mają one być podejmowane jako pierwsze w życiu. Przykładem niech będzie tutaj chociażby działalność zawierana w formie spółki lub taka, która wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia (np. sprzedaż alkoholu, działalność ochroniarska). W tych przypadkach inkubator przedsiębiorczości będzie raczej przeszkodą niż faktyczną pomocą w biznesie.

Pomoc inkubatora przedsiębiorczości nie jest ograniczona do konkretnych dziedzin gospodarczych, choć tak naprawdę przeważają wśród nich:

  • księgowość,
  • prawo,
  • kadry,
  • marketing,
  • informatyka,
  • grafika,
  • korepetycje,
  • sklepy internetowe,
  • tworzenie stron www,
  • doradztwo biznesowe lub prawne.

Jak skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Przed pierwszym kontaktem warto właściwie przygotować się do rozmowy – pracownik inkubatora zapyta was, w jakiej formie chcielibyśmy rozpocząć działalność i jakiej tak naprawdę pomocy oczekujecie. Zastanówcie się zatem czy zależy nam na kompleksowym wsparciu (finansowym, prawnym, księgowym, doradczym), czy może tylko na ograniczonej pomocy (np. udostępnieniu lokalu).

Rejestracja w systemie inkubatora przedsiębiorczości możliwa jest zdalnie. Wystarczy zatem dostęp do internetu, aby móc korzystać ze wsparcia tego podmiotu. W praktyce zajmuje to ok. 10-15 minut, a otrzymanie pełnego dostępu do wszystkich usług inkubatora trwa zaś maksymalnie do 2-3 dni od chwili zarejestrowania i podpisania stosownej umowy.

Ile kosztuje pomoc inkubatora przedsiębiorczości?

Wsparcie udzielane początkującym przedsiębiorcom nie jest darmowe. Na koszty takiej pomocy składa się bowiem szereg różnych usług oferowanych przez specjalistów z różnych dziedzin. Z drugiej jednak strony, inkubatory przedsiębiorczości mają świadomość, że młodzi biznesmeni nie posiadają zbyt dużego zaplecza finansowego.

 

Decydując się na pierwszą rozmowę z pracownikami inkubatora przedsiębiorczości nie musimy się tak naprawdę obawiać żadnych opłat. Wstępne rozmowy są co do zasady darmowe. Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy, za usługi przyjdzie nam jednak zapłacić.

Opłaty związane ze współpracą z inkubatorem przedsiębiorczości zamykają się w przedziale od 300 do 900 zł miesięcznie. Oczywiście im bogatszy pakiet usług wykupi przedsiębiorca, tym cena może być wyższa (dotyczy to w szczególności pomocy prawnej i księgowej – specjaliści z tych dziedzin nie należą bowiem do najtańszych).


Doradzamy

założenie firmy, rozwój na rynkach zagranicznych, wsparcie organizacji pozarządowych

Finansujemy

tanie pożyczki na rozwój firm, dofinansowanie do szkoleń i kursów

Szkolimy

organizacja szkoleń, wynajem sal, dofinansowanie do szkoleń